Powstanie wielkopolskie zwane także powstaniem poznańskim – powstanie, które wybuchło w Wielkopolsce w 1848 roku, po nieudanej próbie w 1846 r ,będące częścią ogólnopolskiego planu powstania narodowego w czasie europejskiej Wiosny Ludów.
Na wieść o berlińskiej rewolucji marcowej utworzono w Poznaniu 20 marca Komitet Narodowy, do którego przyłączyli wypuszczeni z pruskiego więzienia działacze związani z przygotowaniami powstania w 1846 roku (Ludwik Mierosławski i Karol Libelt). Komitet proklamował niepodległość, odmawiając bezpośredniego wcielenia części Poznańskiego do Królestwa Prus i przystąpił do organizacji sił zbrojnych. Naczelnym wodzem powstania został Ludwik Mierosławski.
W Komitecie istniały dwa skrzydła: lewe, którego celem było powstanie ludowe i walka przeciw monarchii, oraz prawe, dążące do porozumienia z królem pruskim w zamian za uzyskanie autonomii dla Poznańskiego.
Chłopom za udział w powstaniu obiecano na własność grunty dotąd użytkowane, a bezrolni mieli otrzymać przydziały ziemi, a "Wszyscy w ogóle, którzy staną pod bronią i bić się będą za niepodległość Polski, będą mieli pierwsze prawo do urzędów podług zdolności. Powstanie wsparł pułk piechoty liniowej z Poznania, którym dowodził płk Jabłkowski.
W kwietniu niemal w całym Wielkim Księstwie Poznańskim dochodziło do starć lokalnych formacji powstańczych z oddziałami pruskimi. Jednak 11 kwietnia 1848 Komitet podpisał z przedstawicielem władz pruskich ugodę w Jarosławcu. W zamian za obietnicę autonomii części Poznańskiego zgodzono się na rozwiązanie większości oddziałów powstańczych (kosynierów). Ci ostatni ugodę tę przyjęli jako zdradę, ale większość sił rozwiązano. Prusacy mimo to nie dotrzymali obietnicy i przystąpili do likwidacji sił powstańczych (bitwa pod Książem). W odpowiedzi na to, istniejące jeszcze oddziały polskie stawiły czynny opór i odniosły kilka zwycięstw (pod Miłosławiem, Wrześnią i Sokołowem). Mimo to wojska powstańcze uległy rozprzężeniu. 8 maja doszło do podpisania umowy kapitulacyjnej. Wciąż jednak dochodziło do walk na innych obszarach centralnej i zachodniej Wielkopolski: pod Bukiem, Rogalinem i Rogalinkiem oraz pod Doktorowem, zwycięskich jednak dla Prusaków. Ostatecznie główne siły Mierosławskiego złożyły broń 9 maja w Bardzie.Doniesienia o kapitulacji głównych sił powstańczych nie dotarły początkowo na północ Wielkiego Księstwa – na Pałuki. Tam starcia także trwały już od miesiąca (m.in. 5 kwietnia Prusacy wymordowali polskich kawalerzystów pod Łabiszynem). W nocy z 7/8 maja, gdy w Wielkopolsce decydowano o poddaniu się, kosynierzy z okolic Wągrowca, Gołańczy i Szubina, wsparci przez lokalnych powstańców, w krótkiej bitwie zajęli Kcynię. Był to największy sukces powstańczy w tym rejonie. Jednak osamotnione i izolowane od reszty Wielkopolski oddziały nie miały żadnych szans z regularną armią. 17 maja skapitulował pod Żninem ostatni duży oddział powstańczy.
Regulamin dyplomu.
Powstanie Wielkopolskie( również jako : Powstanie Poznańskie,Wiosna Ludów)1848r.
20 marca-17 maja 1848r.
Cel dyplomu: przedstawienie historycznego powstania ludności w Księstwie Poznańskim, w czasie europejskiej Wiosny Ludów.
Wydawca : SQ3CPT
Czas wydawania: Dyplom stały , wydawany w kolejne rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego z 1848r.
Warunki wydawania dyplomu: Zalicza łączności, nasłuchy przeprowadzone w dniach 20.03 – 17.05 - roku przypadającego na kolejną rocznicę.
Pasma i emisje : wszystkie pasma KF oraz UKF, emisją cw ,ssb i fm. Łączności via przemienniki w Wielkopolsce są zaliczane do akcji dyplomowej.
Nie zalicza się łączności poprzez Echolink.
Dyplom wydawany jest za przeprowadzenie 20 łączności, nasłuchów z stacją/ami okolicznoisciową/owymi pracującą/cych z miejsc historycznie związanymi z powstaniem , stacjami ulokowanymi w tych miejscowościach lub też w ich pobliżu, oraz pracujących w trakcie pobytu tymczasowego.
Dyplom jest wydawany bezpłatnie w formie elektronicznej.
Zgłoszenia proszę przesyłać pocztą elektroniczną na adres: robert.sq@epf.pl
Wykaz stacji które spełniły warunki dyplomowe, zamieszczone będą na stronie internetowej wspomnianego wyżej dyplomu.
Obok nazw miejscowości wstawiono przyblizone daty bitew i potyczek. ? natomiast oznacza brak bliższych danych.Wykaz miejscowośći będzie sukcesywnie aktualizowany.
Wykaz miejscowości zaliczanych do dyplomu.
- Jarosławiec – (pow. Średzki) 11.04. podpisano ugodę ze stroną pruską ( pomnik: MASTABA).
- Miłosław – ( powiat Wrzesiński) - obóz powstańczy - 30.04.
- Września - obóz powstańczy.
- Sokołów – (pow. Wrzesiński ) -2.05.
- Książ Wielkopolski ( pow. Śremski ) - 29.04.
- Buk – ( pow. Poznański ) -3 do 5 .05.
- Stęszew.6.05. ( pow. Poznański) proklamacja tzw. Rzeczpospolitej Mosińskiej.
- Mosina – 3.05. Stolica niepodległej Rzeczypospolitej.
- Rogalin- (pow .Poznański) -8.5.
- Trzebawiem ( pow. Poznański) również obóz powstańczy. - 9.05.
- Rogalinkiem – ( pow. Poznański) - 8.5.
- Doktorowo- 28.04.( obecnie dzielnica Grodziska. Wlkp.)
- Bardo – ( pow. Wrzesiński) 9.05 – podpisanie kapitulacji głównych wojsk powstańczych.
- Łabiszyn- ( pow. Żnin ) - 5.04.
- Kcynia – 7/8 .05.
- Żnin- 17.05.
- Grodzisk Wielkopolski –28.04.
- Gostyń - 19.04.
- Koźmin/Wałków.- 22 .04.
- Raszków.-obóz powstańczy ?
- Ostrów Wlkp. ?
- Środa Wlkp. –obóz powstańczy.
- Pleszew - obóz powstańczy.
- Nowe Miasto. - obóz powstańczy.
- Trzemeszno.- (pow. Gnieźnieński ) obóz powstańczy- punkt zborny.
- Mieściska – (pow.Szamotulski) –obóz powstańczy.
- Odolanów –22 .04. oraz obóz powstańczy
- Jarocin – obóz powstańczy.
- Witaszyce – traktat Witaszycki. www. http://arsenal.org.pl/index.php/historia/varia/item/740-traktat-witaszycki-
w-powstaniu-1848.
